Ziarnina i piercing.

Jak sobie radzić z ziarniną, jakie są jej przyczyny i jak zapobiegać nawrotom.

Na początek trochę teorii, żebyśmy wiedzieli z czym właściwie mamy do czynienia.

Ziarnina to gęsto unaczyniona tkanka łączna, która wypełnia ubytki po uszkodzeniu skóry, jakim jest również piercing. Ziarninowanie jest normalnym procesem podczas gojenia rany, ale o tym szerzej będzie za chwilę.

Wygląd ziarniny przypomina małą narośl naokoło lub tylko z jednej strony kolczyka. Może mieć kolor skóry lub krwistoczerwony.

Jak rozpoznać ziarninę? Czasami nie jest to takie proste, ponieważ jest ona podobna do sporadycznie występujących podczas gojenia „bąbelków” z ropą lub limfą. Podobny mają kształt i kolor, jednak ziarnina nie boli, a bąbel z ropą już tak. Kolory może mieć od krwistoczerwonego do koloru skóry. Najlepiej można to zobaczyć na zdjęciach, które załączam poniżej.

Rana po piercingu (i każda inna) goi się na dwa sposoby:


Pierwszym z nich jest rychłozrost czyli gojenie pierwotne polegające na pełnym odtworzeniu ciągłości skóry. Jest to najkorzystniejsza opcja do wygojenia piercingu, jednak osobiste predyspozycje nie zawsze umożliwiają taką formę gojenia.

Gojenie pierwotne występuje najczęściej przy minimalnym ubytku tkanki, co ma miejsce przy dobrze wykonanym przekłuciu. Ważne w tym momencie jest również to, żeby do każdego przekłucia używać nowej igły, nawet jeśli robimy kilka kolczyków jeden po drugim. Powodem tego jest tępienie się igieł (rys.1). Stępiona igła nie robi już tak gładkiego nacięcia (igła robi nacięcie – nie dziurę).

igła

Drugim sposobem gojenia rany jest gojenie wtórne czyli ziarninowanie. Ziarninowanie przy piercingu ma miejsce z wielu powodów. Główne z nich to predyspozycje osobiste (mamy skłonności do tego rodzaju gojenia ran), poruszanie kolczykiem podczas gojenia (świadome lub nieświadome), ucisk przez dłuższy czas, przekłucie wykonane pistoletem (rys. 2)

W jakiej sytuacji występuje ziarnina.

Stanowczo większą szansę na taki proces gojenia mamy jeśli dopuścimy do zakażenia naszego przekłucia na przykład wskutek dotykania palcami.

Jeśli chodzi o nieświadome poruszanie kolczykiem to może być to np. poruszanie się płatka nosa podczas mówienia i śmiania się. Może być to siedzenie lub zginanie się przy przekłuciu pępka. Wiele miejsc jest w ten właśnie sposób narażone.

Na ucisk w dużej mierze narażone są przekłucia w uszach. Helix i industrial są szczególnie mocno narażone na tego typu problem, głównie podczas spania. Natomiast płatki uszu są już o wiele bardziej elastycznie i lepiej radzą sobie ze spaniem na nich, przez co o wiele rzadziej spotykam się z ziarniną w tym miejscu. Ucisk może być również spowodowany zbyt krótką biżuterią.

Ziarnina występuje nie tylko podczas gojenia. Może pojawić się również po dłuższym czasie wskutek uszkodzeń mechanicznych kanału przekłucia czyli np. naderwania.

Jak widać ziarnina to nie żadna choroba ani schorzenie, które trzeba leczyć. Ziarninę chcemy zlikwidować ponieważ jest nieestetyczna.

W zdecydowanej większości wypadków możemy skutecznie walczyć z ziarniną.

Leczenie

Najważniejszym krokiem będzie oczywiście usunięcie przyczyny jeśli mamy taką możliwość, czyli na przykład nie spać na uchu na którym pojawiła się ziarnina. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość, bo przecież nie przestaniemy mówić albo śmiać się żeby pięknie wygoił nam się kolczyk w nosie.

Jeśli chodzi o pomoc jaką możemy dostarczyć naszemu organizmowi to znane mi są 3 opcję, z czego polecam jedynie 2 z nich.

Olejek z drzewa Herbacianego

Najważniejszą i najskuteczniejszą metodą według mojego doświadczenia jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego. Ten specyfik można kupić w każdej aptece i w każdym dobrym studio piercingu. Ważne jest aby był to czysty olejek – bez żadnych dodatków, szczególnie alkoholu etylowego.

Jego stosowanie jest dosyć proste. Najpierw oczyszczamy ranę z osocza i ewentualnych strupków. Stosujemy w tym celu sól fizjologiczną. Następnie patyczkiem higienicznym (patyczkiem do czyszczenia uszu) wmasowujemy delikatnie kropelkę olejku z każdej strony przekłucia. Robimy tak około 1-2 minuty. Zabieg ten powtarzamy dwa razy dziennie przez minimum dwa tygodnie. Zdarza się, że ziarnina znacząco zmniejsza się już nawet po kilku dniach stosowania, ale żeby zwiększyć swoje szanse na to żeby ziarnina nie powracała (niestety to się zdarza) powinniśmy stosować olejek przez minimum 2 tygodnie.

Preparaty na brodawki

Kolejnym rozwiązaniem jest użycie preparatów mających w składzie kwas salicylowy i mlekowy. Są to głównie preparaty służące do usuwania brodawek i odcisków. Kwas salicylowy zmiękcza skórę. Kwas mlekowy jest środkiem żrącym który niszczy warstwę skóry, na którą został naniesiony. Ta metoda jest bardzo radykalna i powinna być stosowania po pierwsze wyłącznie na wygojone przekłucie, po drugie ściśle według ulotki dołączonej do preparatu. To nie jest straszenie czy jakaś asekuracyjna formułka. Jeżeli tę metodę zastosujesz nieprawidłowo to możesz sobie mocno zaszkodzić.

Papka z aspiryny

Ostatnią metodą są papki z aspiryny, lecz z mojego doświadczenia wiem, że nie są one zbyt skuteczne, dlatego szanując czas i zdrowie moich klientów nie polecam tej metody.

Ziarnina potrafi w wielu przypadkach samoistnie zniknąć. Jest to proces naturalny polegający zwłóknianiu się tkanek ziarninowych, twardnieniu i wielokrotnym kurczeniu przekształcając się w bliznę.

Ważne wskazówki:

  • najpierw skonsultuj się ze swoim piercerem
  • im szybciej zajmiesz się ziarniną tym łatwiej i szybciej zniknie
  • niewygojona rana w której występuje ziarnina powinna być zawsze osuszana
  • jeśli do tej pory nie było u Ciebie problemów z ziarniną to nie znaczy że zawsze tak będzie
  • w niektórych przypadkach niezbędne jest usunięcie biżuterii

Czy to na pewno jest ziarnina?

Nie każda narośl w okolicy naszego kolczyka będzie ziarniną.

W moim odczuciu znacznie częściej zdarza się, że mamy do czynienia z bąbelkiem z limfą.
W takim wypadku musimy zgoła inaczej podejść do naszego problemu.

Pierwszym sposobem o największej znanej mi skuteczności będzie:

Spirytus salicylowy

Najważniejszą rzeczą w tej metodzie jest rozpoznanie, czy rana wokół kolczyka jest już na tyle wygojona i stosowanie spirytusu salicylowego nie przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Jeśli nie jesteś sama w stanie tego określić to udaj się po poradę do piercera

Jak to stosować?
  • Przez minimum dwa tygodnie dociskaj lekko do bąbelka gazik lub patyczek kosmetyczny nasączony spirytusem salicylowym.
  • Dociskaj lekko przez około minutę
  • Rób tak minimum raz dziennie
  • Stosuj tę metodę przez minimum dwa tygodnie – nie dłużej niż trzy
  • Jeśli po tym czasie problem nie ustąpi – skontaktuj się ze swoim piercerem

Pasta cynkowa

W tym wypadku wszystko działa tak jak powyżej, z tą różnicą, że pasta ta jest biała i jest widoczna. Przy wystąpieniu zmian na twarzy będzie to po prostu mocno widoczne.

Betadine 10%

Ten preparat stosujemy szczególnie wtedy jeśli mamy problem z bąbelkiem z limfą, ale nasze przekłucie nie jest jeszcze wygojone. Nanosimy preparat dwa razy dziennie, punktowo przez około 2 tygodnie. Jeśli po tym czasie problem nie ustąpił to skontaktuj się ze swoim piercerem.

Wszystkie podane wyżej sposoby stosuj wyłącznie na swoją odpowiedzialność. Nie biorę odpowiedzialności za nieprawidłową diagnozę Twojego problemu i nieprawidłowe stosowanie poszczególnych preparatów.

W razie jakichkolwiek pytań i uwag, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub poprzez Facebook/Instagram.

Tomasz „MaRTWy” Rogowski

Źródła: help4skin.pl