Rekonstrukcja Płatka Ucha Po Tunelu – Skuteczna Naprawa Ucha

Co to jest rekonstrukcja płatka ucha po tunelu?

Rekonstrukcja płatka ucha po tunelu polega na usunięciu dziury w płatku ucha, usunięciu nadmiarowej tkanki powstałej podczas zbyt intensywnego rozciągania lub połączenia ze sobą odseparowanych części płatka ucha. Celem jest zachowanie jak najbardziej naturalnego kształtu ucha.

Istnieje wiele metod na usunięcie dziury po tunelu, jednak ważne jest, aby zabieg został przeprowadzony przez specjalistę z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Dzięki temu, kształt ucha po zabiegu będzie estetyczny i jak najbliższy oryginalnemu.

Ponadto umiejętność wykonania precyzyjnego usunięcia tkanki i adekwatnego do rany wykonania szwów osoby przeprowadzającej zabieg są jednym z najważniejszych czynników, które po okresie całej rekonwalescencji spowodują, że powstała po zabiegu blizna będzie praktycznie niewidoczna i niewyczuwalna.

Końcowy etap rekonwalescencji po rekonstrukcji płatka ucha po tunelu
Końcowy etap rekonwalescencji po rekonstrukcji płatka ucha po tunelu

Czy nie da się inaczej usunąć dziury po tunelu?

Samoistne obkurczanie się kanału przekłucia po tunelu jest normalnym procesem po wyciągnięciu z niego biżuterii.

Jest to kwestia indywidualna do jakiego stopnia obkurczą się dziurki. Zdarza się, że z rozmiaru 12mm ich rozmiar zmniejsza się do 3-4mm i czasami nie jest konieczna rekonstrukcja płatka ucha. Oprócz indywidualnych predyspozycji, wpływ na to jak bardzo dziurki się zmniejszą ma też sposób wykonania tunelu.

Jednym z nich jest sposób w jaki tunele zostały wykonane:

 • Jeśli dziurka została rozepchana od rozmiaru 1,2mm, a jej rozmiar był zwiększany powoli i bez nadmiernego naciągania tkanki to jest to opcja, w której kanały przekłucia zmniejszą się najbardziej.
 • Jeśli ucho było rozpychane szybko i tkanki były ciągle poddawane stresowi to istnieje duże prawdopodobieństwo, że powstanie tzw blow out. Jest to nadmiarowa tkanka, która zazwyczaj wisi z tyłu ucha. Szczególnie widoczne jest to po wyciągnięciu biżuterii. Tutaj obkurczanie się kanału przekłucia nie jest zbyt mocne i dodatkowo wraz z jego obkurczaniem się, blow out staje się znacznie większy.
 • Jeśli tunel został wykonany metodą scalpellingu tj. nacięciu ucha skalpelem i wciśnięciem w to miejsce odpowiedniego rozmiaru biżuterii. W takim wypadku kanał przekłucia bardzo dobrze się obkurcza zostawiając często ucho w takim stanie, że nie ma prześwitu.
 • Jeśli tunel został wykonany Dermal Punchem. To tutaj nie ma zbytnio mowy o obkurczeniu się kanału przekłucia. Metoda ta polega na usunięciu części tkanki igłą biopsyjną. Można to porównać do dziurkacza do ciała.

Podsumowując ten podpunkt, jedyną opcją na pozbycie się dziur po tunelach, blow outów lub zerwanego płatka ucha jest chirurgiczna rekonstrukcja.

Rekonstrukcja ucha po tunelu – przebieg procedury

Rekonstrukcja płatka ucha po tunelu: ogólne zasady i sposób przeprowadzania procedury. Niezależnie od problemu, kluczowe zasady rekonstrukcji płatka ucha po tunelu to precyzyjne usunięcie tkanki bliznowatej oraz połączenie ze sobą brzegów powstałej rany. Zależnie od indywidualnego problemu, procedura może różnić się, jednak te podstawowe zasady pozostają niezmienne.

 • Najprostszym problemem do naprawy jest rozerwanie płatka ucha przez noszenie dużych kółek lub ciężkiej biżuterii w standardowym przekłuciu. Z czasem, taka dziurka obniża się i skóra na skraju ucha staje się cienka i pęka. W takim przypadku, procedura jest prosta – usuwamy tkankę w kształcie „kawałka pizzy” i łączymy brzegi powstałej rany.
 • Kolejnym specyficznym dla ucha problemem usunięcie blow outa. Tutaj mamy dwie opcje: usuwamy sam blow out, ale pozostawiając dziurę na biżuterię lub usuwamy blow out i rekonstruujemy ucho, nie pozostawiając miejsca na biżuterię. W tym wypadku usuwamy samego blow outa i łączymy ze sobą krawędzie rany i nie używamy żadnej biżuterii przez minimum 12 tygodni.
 • Bardzo często zdarza się, że osobie posiadającej tunele wielkości 25-30 mm pomimo powolnego rozciągania, pęka płatek ucha w dolnej części i zostaje on przedzielony na dwie części. Tutaj mamy ponownie dwie opcje na rekonstrukcję. Przeprowadzamy pełną rekonstrukcję lub zmniejszamy rozmiar tunelu, łącząc ze sobą w odpowiedni sposób dwa osobne kawałki płatka ucha. Tutaj również nie ma mowy o noszeniu biżuterii przez minimum 12 tygodni.
 • Ostatnią i najbardziej popularną opcją jest pełna rekonstrukcja płatka ucha niezależnie od tego, w jakim stanie jest ono w danej chwili. Istnieje bardzo wiele metod na taką rekonstrukcję i osoba doświadczona w tym zakresie zawsze dobierze procedurę adekwatną do kształtu płatka ucha, który wymaga naprawy.

Co jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu rekonstrukcji płatka ucha?

Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu rekonstrukcji płatka ucha:

 • Obecność infekcji w miejscu wykonywania zabiegu
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Niekontrolowana cukrzyca
 • Choroby tarczycy
 • Czynna choroba skóry
 • Choroby krwi takie jak: Anemia, Trombocytopenia, Hemofilia, Zakrzepica i Zatorowość płucna
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Wiek poniżej 18 i powyżej 65 lat
 • Czynna choroba nowotworowa
 • Ciąża
 • Alergia na leki przeciwbólowe i anestetyki
 • Inne planowane zabiegi chirurgiczne
 • Zaburzenia psychoruchowe (tiki nerwowe)

Jak przygotować się do zabiegu rekonstrukcji płatka ucha po tunelu?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu, ponieważ osoba przeprowadzająca taką procedurę może zdecydować o niepodjęciu się jej ze względu na zwiększone ryzyko niepowodzenia zabiegu lub nieuzyskania zamierzonego efektu wizualnego.

Przed wykonaniem zabiegu ważne jest, aby:

 • Bezwzględnie nie nosić biżuterii przez okres minimum 4 tygodni od dni planowanego zabiegu, ponieważ znacznie wpływa to na finalny efekt rekonstrukcji. Doświadczony specjalista bez problemu jest w stanie zweryfikować czy w uchu nie było biżuterii przez dłuższy okres.
 • Nie palić papierosów i e-papierosów na minimum dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. Substancje zawarte w tych używkach znacząco utrudniają gojenie się rany.
 • Unikać wszystkiego, co rozrzedza krew na minimum 72 godziny przed planowanym zabiegiem. Zaliczamy do tego: alkohol, kofeinę w każdej postaci, Ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki i narkotyki rozrzedzające krew.
 • Zaplanować swoją pracę zawodową w taki sposób, aby przez minimum 2 tygodnie nie musieć podnosić ciężkich rzeczy z podłogi. Taka czynność powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia w płatkach uszu, co może prowadzić do rozerwania się brzegów rany lub nawet rozerwania szwów.
 • Zwrócić uwagę swoich bliskich na to, żeby nas nie przytulali przez jakiś czas po zabiegu, ponieważ łatwo jest zahaczyć szwami lub niefartownie nacisnąć na ucho i doprowadzić do komplikacji.
 • Przyjść z osobą towarzyszącą. Dla wielu osób taka procedura jest stresująca i może się zdarzyć, że jakiś czas, bo zabiegu może się zrobić słabo.
 • Dzień przed planowaną rekonstrukcją dobrze się wyspać i zjeść śniadanie. Przychodzenie na głodnego zawsze kończy się omdleniami. Nie rób sobie dodatkowej nieprzyjemności.

Czego się spodziewać podczas zabiegu rekonstrukcji płatka ucha?

Profesjonalny zabieg przeprowadza się w możliwie największej jałowości. Ponadto tego rodzaju procedury wymagają dużej precyzji. W związku z tym po zdezynfekowaniu swojego pola operacyjnego osoba wykonująca zabieg będzie zaznaczała jałowym jednorazowym markerem planowane miejsca usunięcia tkanki.

Następnie po otwarciu potrzebnych narzędzi i przygotowaniu jałowego stanowiska pracy, wykonuje się usunięcie zbędnej tkanki w oznaczonych wcześniej miejscach.

Kolejną częścią zabiegu jest odpowiednie złączenie brzegów rany szwami. Jest to moment, w którym uchu zostaje nadany pożądany kształt.

Przy tego rodzaju zabiegach zawsze pojawia się krew, zależnie od indywidualnych predyspozycji będą to różne ilości. Nie jest to oczywiście ilość w żaden sposób zagrażająca bezpieczeństwu. Wiele osób obawia się widoku własnej krwi, na szczęście przy tym zabiegu jest to niemożliwe, aby ją zobaczyć.

Czy tylko uszy można poddać rekonstrukcji?

Rekonstrukcji można poddać nie tylko płatki uszu, ale również wszelkie blizny po piercingu.

Najczęściej głębokie blizny powstają w okolicy ust i po przekłuciu policzków, ale nie tylko. Również zdarzają się po przekłuciu brwi i innych części ciała, a także po przekłuciach powierzchniowych i mikrodermalach. Podobnie jak przy płatkach uszu, tutaj również można usunąć starą bliznę i połączyć brzegi nowej rany. Jest to zabieg nieporównywalnie mniej inwazyjny i o wiele szybciej się goi, jeśli przestrzega się zaleceń osoby wykonującej zabieg.

Zdarza się, że szczególnie przy przekłuciach chrząstki pojawiają się keloidy lub przerośnięte blizny. To również jak najbardziej można usunąć w sposób chirurgiczny, przywracając poprzedni wygląd ucha lub innej części ciała, na której pojawiły się powyższe problemy.

Czego spodziewać się po zabiegu?

Normalnymi objawami po zabiegu są:

 • Bolesność nawet do kilku tygodni
 • Zasinienia schodzące nawet w okolice szyi (rekonstrukcja płatków uszu)
 • Znaczny obrzęk
 • Nieznaczne krwawienia
 • Samoistne odpadnięcie pojedynczych szwów
 • Uczucie gorąca i pulsowania nawet do kilku tygodni

Jak długo trwa okres rekonwalescencji po zabiegu?

Zależnie od tego, jaki zabieg został przeprowadzony, czas rekonwalescencji różni się od siebie.

 • Rekonstrukcja płatka ucha: około 6 miesięcy
 • Rekonstrukcja blizn w okolicy ust i policzków: 4-6 miesięcy
 • Usunięcie Blow Outa: około 6 miesięcy
 • Usunięcie Keloidu/Przerośniętej blizny: 4-6 miesięcy
 • Ściągnięcie szwów następuje przeważnie po 5-7 dniach od wykonania zabiegu

Szczegółową instrukcję jak wyglądają poszczególne etapy gojenia się nowej rany, przekazuje osoba wykonująca zabieg tuż po jego wykonaniu. Etapy te różnią się od siebie zależnie od wykonanego zabiegu.

Czego nie mogę robić po zabiegu rekonstrukcji płatka ucha?

Po zabiegu nie można:

 • Przykładać niczego do rany: np. telefon, słuchawki lub makijaż
 • Przez minimum dwa tygodnie nie podnosić ciężkich przedmiotów z ziemi
 • Przez cały okres rekonwalescencji nie używać żadnej biżuterii
 • Po rekonstrukcji płatka ucha nie można go przekłuwać przez minimum pół roku
 • Dotykać rany
 • Samodzielnie ściągać szwów (szwy są też z tyłu ucha)
 • Spać na świeżej ranie i w jakikolwiek inny sposób jej uciskać

Czy moje ucho da się naprawić?

Praktycznie każde ucho, które posiada tkankę, da się zrekonstruować. Nie zawsze będzie możliwe przywrócenie poprzedniego wyglądu ucha, ale prawie zawsze można sprawić, żeby nic nam nie „wisiało”. Ostateczną decyzję o podjęciu się rekonstrukcji podejmuje profesjonalista wykonujący zabieg podczas wstępnego wywiadu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *