Najczęściej występującym niepokojącym objawem podczas gojenia się przekłucia są wydzieliny.
Czym jest wydzielina?
Poprawne nazewnictwo to wysięk i jest to produkt naturalnej odpowiedzi obronnej organizmu na przerwanie ciągłości tkanek, jaką jest na przykład piercing.
Wysięk z rany najczęściej nie jest niczym niepokojącym, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw:
- Kolor
- Konsystencja
- Zapach
- Lepkość
- Sprzyjający ból
Wszystkie te elementy połączone ze sobą, mogą nam powiedzieć o tym, jak postępować z raną.
- Jeśli wysięk jest przezroczysty, rzadki, nie ma zapachu i nie lepi się ani nie powoduje bólu to mamy do czynienia z tzw. wysiękiem surowiczym. Jest to najbardziej pożądany proces podczas gojenia piercingu. Wraz z postępowaniem gojenia ilość wysięku będzie się zmniejszała.
- Wysięk koloru jasnoróżowego jest to taka sama sytuacja jak powyżej, jednak z dodatkiem krwi. Póki krew nie sączy się znacznie, a jedynie zabarwia osocze, to nie ma w tym nic niepokojącego, szczególnie kilka dni po wykonaniu przekłucia, lub delikatnego zahaczenia o kolczyk.
Kiedy zacząć się niepokoić?
Twój niepokój może wzbudzać jedna z poniższych sytuacji:
- Wydzielina jest nieco gęsta i lepka, a ponadto zaczyna brzydko pachnieć i towarzyszy temu intensywny ból przy dotyku okolic przekłucia. W takim wypadku mamy najprawdopodobniej do czynienia z bakteryjnym zakażeniem rany. W takiej sytuacji najlepiej osobiście (jeśli to możliwe) skontaktować się ze swoim piercerem. Zdjęcia nawet dobrej jakości, nie oddają w pełni skali problemu.
- Wydzielina jest bardzo gęsta, lepka i śmierdząca, a ponadto ból okolic przekłucia jest bardzo intensywny nawet bez dotykania. W tym wypadku prawie zawsze okolice przekłucia są mocno opuchnięte https://becejprevoz.com/buchstabe-k/index.html , a biżuteria uciska, powodując dalszą opuchliznę.
W tym wypadku należy bezwzględnie usunąć kolczyk. Jeśli masz problem z odkręceniem kolczyka, musisz się zgłosić z tym do swojego piercera po pomoc. Nie można lekceważyć takich objawów. W zdecydowanej większości przypadków konieczne będzie stosowanie antybiotyku działającego miejscowo.
Czego nie powinno się robić?
- Nie przekłuwaj się pistoletem!
- Nie przesuszaj rany – powinna być lekko wilgotna. Twoje ciało odpowiednio o to zadba, ale jeśli tak nie jest, możesz użyć do tego celu soli fizjologicznej, która dodatkowo działa bakteriostatycznie.
- Nie ruszaj kolczykiem i nie dotykaj go bez potrzeby. Jeśli jednak musisz dotknąć gojącego się przekłucia, zrób to wyłącznie świeżo umytymi dłońmi.
- Nie wymieniaj kolczyka, jeśli przekłucie nie zagoiło się w pełni.
- Kolczyk powinien być dopasowany. Zbyt krótki może uciskać i powodować opuchliznę i rozwój bakterii beztlenowych. Za długi może powodować ziarninę i naruszać kanał przekłucia, narażając go na infekcje.
- Nie powinno się blokować dostępu powietrza do gojącej się rany np. plastrami.
- Jeśli robią się pęcherze, absolutnie nie można ich przebijać, ani przekłuwać. W tym miejscu skóra goi się bardzo powoli i nie powinno się podrażniać jej.
- Nie wolno czyścić trudno gojącego się miejsca niczym na bazie alkoholu ani gencjaną.
Jeśli uważasz, że niewystarczająco wyjaśniłem zagadnienie, albo coś pominąłem. Zachęcam Cię do kontaktu!

Tomasz „MaRTWy” Rogowski
Źródła: