Dlaczego odradzam pistolet do piercingu.

Popularną metodą przekłuwania ciała od wielu lat jest użycie pistoletu.

W związku z tym, że najczęściej jednak przekłuwa się pistoletem płatki uszu, domyślnie w całym tym artykule będę odnosił się właśnie do niego.

Jednak czy przekłuwanie uszu i (o zgrozo) jakiejkolwiek innej części ciała jest dobre i bezpieczne?

Na początek wyjaśnię jak wygląda przekłuwanie za pomocą pistoletu. Zasada jest całkiem prosta: tępo zakończony kolczyk z dużą siłą miażdży tkankę na swojej drodze.

Rana miażdżona

W tym momencie pozwolę sobie zacytować Wikipedię czym jest rana miażdżona:

Rana miażdżona – rana powstająca na skutek silnie działającego tępego urazu. Poddane nadmiernemu ciśnieniu tkanki powodują rozerwanie naczyń krwionośnych i tworzenia się głębokiego krwiaka. Brzegi rany są z reguły nieregularne i najczęściej zanieczyszczone. Stwarza szczególnie duże zagrożenie zakażeniem. (źródło)

igła

Natomiast igła robi nacięcie, którego brzegi są gładkie i łatwo się goją.

Kolejną różnicą między tymi dwiema metodami jest czystość.

Istnieją 2 rodzaje pistoletów do przekłuwania i są to: pistolety jednorazowe (teoretycznie powinny być fabrycznie sterylne) i bardziej popularne wielorazowe.

Sterylność, a nie dezynfekcja ma szczególnie duże znaczenie, ponieważ to drugie nie jest tak dokładne i nie zabija form przetrwalnikowych.

Pistolet ma podczas przekłucia styczność z płynami ustrojowymi w tym krwią osoby przekłuwanej.

Pistolet jest niebezpieczny!

Niewysterylizowany, a czasami nawet niedbale zdezynfekowany pistolet z łatwością może przenieść wiele chorób, ale stanowczo najłatwiej jest zarazić się HCV (wirusowym zapaleniem wątroby typu C), ponieważ do zakażenia dochodzi nawet przy bardzo małej ekspozycji na materiał zakaźny (krew, osocze). Wiele przypadków zakażenia tym wirusem prowadzi do śmierci spowodowanej rakiem lub marskością wątroby i innymi uszkodzeniami tego narządu. Średni czas od wniknięcia wirusa do pierwszych objawów to 5-35 lat!! (źródło)

Nie chcę tutaj nikogo straszyć , ale chciałem ukazać powagę tej kwestii.

Igły używane przy piercingu zawsze są jednorazowe i fabrycznie jałowe.

Następną różnicą jest kształt biżuterii.

Ja używam biżuterii typu labret

Labret

Jej zaletami jest duża dowolność w doborze rozmiaru. Nie każdy płatek ucha ma tą samą grubość. Natomiast kolczyk z pistoletu ma zawsze określoną długość i bardzo często prowadzi to do błędnego koła – obrzęk powoduje ucisk, a ucisk powoduje jeszcze większy obrzęk.

Kolejnym atutem tego rodzaju biżuterii jest kształt.

Labret posiada z tyłu płaski dysk, który w przeciwieństwie do kolczyka pistoletowego nie wbija się w głowę podczas spania, a ponadto ten tzw „motylek” od kolczyków pistoletowych jest bardzo trudny do oczyszczenia i posiada wiele „zakamarków” w których świetnie rozwijają się bakterie i grzyby.

Z przodu, labret powinien na czas gojenia przekłucia posiadać kulkę, która stosunkowo małą powierzchnia styka się ze skórą i daje jej oddychać. Ponadto biżuteria dobrej jakości jest doskonale wypolerowana co oznacza to że jej struktura jest mniej porowata, a to właśnie w takich porach świetnie rozwijają się bakterie.

Niezmiernie ważnym aspektem noszonej biżuterii jest materiał z jakiej została wykonana.

Biżuteria w kolczykach do pistoletu niezależnie od tego jaki ma kolor, jest wykonana ze stali chirurgicznej. Materiał ten został stworzony, aby wykonywano z niego nierdzewiejące i nadające się do wielokrotnej sterylizacji narzędzia chirurgiczne, które przez stosunkowo krótki czas mają kontakt z naszym ciałem. Natomiast biżuteria ma kontakt z naszym ciałem i płynami ustrojowymi przez całą dobę.

W skład stali chirurgicznej 316l wchodzą metale takie jak: mangan, chrom (16%-18%), nikiel (10%-14%), molibden i oczywiście żelazo.

Głównym problemem w tym składzie jest nikiel ponieważ potrafi on powodować uczulenie nie tylko przy pierwszym kontakcie ale nawet po latach od przekłucia. (źródło)

Każdy profesjonalny piercer używa na czas gojenia jednego z trzech materiałów: tytan, bioplast lub PTFE.

Tytan

Najbardziej popularny z tej trójki jest tytan G23 w którego skład wchodzą takie metale jak: Żelazo (max 0,25%), Wanad (3,5%-4,5%), Glin (5,5%-6,5%) i Tytan. (źródło)

Żaden z tych czterech metali nie powoduje alergii (ten stop jest wykorzystywany do implantów, które znajdują się wewnątrz ciała).

W związku z powyższym chciałbym jeszcze dodać, że nie ma czegoś takiego jak kolczyki lecznicze. Jest to zabobon powtarzany przez osoby nie znające się w tej dziedzinie.

Warto również zaznaczyć, że po przekłuciu pistoletem jest znacznie większa szansa na wystąpienie ziarniny. Cały artykuł na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Czy to boli?

Jeszcze jednym, często zadawanym przez moich klientów pytaniem jest to czy przekłucie igłą nie boli bardziej.
Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy.
Odczuwanie bólu to kwestia naprawdę mocno indywidualna, a poza tym zależy ono również on naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Jednego dnia takie samo przekłucie będzie bolało mniej niż drugiego.
Z technicznej strony analizując to pytanie, to przekłucie igłą powinno boleć mniej niż rozerwanie ucha przez pistolet.

Niemały wpływ na odczucie bólu ma czas przekłucia. Jeśli piercerowi brak pewności, a na dodatek ręce mu się trzęsą, to takie przekłucie z całą pewnością będzie bardziej bolesne niż to wykonane sprawną ręką.

Mam nadzieję, że dostatecznie dobrze wskazałem różnice pomiędzy tymi dwiema technikami przekłuwania.

W razie jakichkolwiek pytań i uwag, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub poprzez Facebook/Instagram.

MaRTWy

Tomasz „MaRTWy” Rogowski